Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11075933
odwiedzaj�cym

niedziela 29 listopada 2015

ZDROWIE DZIECKA > okres dojrzewania 10-15 lat > problemy i dolegliwości

Ukąszenie przez żmiję

W Polsce jednym jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Występuje w całym kraju, można ją spotkać w nasłonecznionych leśnych przecinkach. Żmija nigdy sama nie atakuje, po prostu należy przestrzec dziecko, aby nie dotykało leżącej na kamieniu żmii.
     Ukąszenie żmii to dwa czerwone punkciki oddalone od siebie o 5-10 mm, a jad, który zawiera toksyny porażające układ nerwowy i uszkadzające ścianki naczyń krwionośnych, wchłania się drogą żylną i limfatyczną. Miejsce ukąszenia boli i silnie puchnie. Wraz z upływem czasu od ukąszenia pojawiają się wymioty, biegunka, obrzęk języka i warg, a czasem zapaść.
     Pomoc natychmiastowa polega na obmycia wodą miejsca ukąszenia, aby usunąć jad znajdujący się na powierzchni skóry. Należy unieruchomić chorego a zwłaszcza ukąszoną kończynę, aby ograniczyć wchłanianie się jadu. Praca mięśni przyśpiesza krążenie i ułatwia wchłanianie. Można także nogę obłożyć lodem i jak najszybciej przetransportować dziecko do lekarza. Lekarz poda mu surowicę przeciw jadowi żmii. Ponadto ukąszone dziecko powinno być okryte kocem dla utrzymania ciepła, gdyż jad może wywołać wstrząs.
     Jeśli nie można natychmiast wezwać pogotowia to powyżej miejsca ukąszenia zakładamy opaskę uciskową. Należy ją założyć w taki sposób, aby hamowała odpływ krwi żylnej (uciśnięte powierzchowne, widoczne naczynia żylne), ale nie zatrzymywała dopływu krwi tętniczej- powinno być wyczuwalne tętno na grzbiecie stopy (między I i II kością śródstopia) czy nadgarstku (w przedłużeniu linii kciuka po stronie wewnętrznej).
     Należy pamiętać o tym, że surowica daje efekt leczniczy, jeśli poda się ją przed upływem 24 godzin od ukąszenia.

Jerzy Starzyński "Mam dziecko"