Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11070474
odwiedzaj�cym

sobota 28 listopada 2015

PROFILAKTYKA ZDROWIA > dorośli > Co mówią podstawowe badania

CRP (białko C-reaktywne)

CRP (z angielskiego C-Reactive Protein) znane w Polsce jako białko C- reaktywne lub jako białko ostrej fazy.
     
      Reakcja ostrej fazy jest to niespecyficzny, wczesny odczyn organizmu na działanie takich czynników, jak: zakażenie bakteryjne, zapalenie, uraz mechaniczny lub termiczny, rozwój nowotworu czy niedokrwienie tkanek prowadzące do martwicy, a także zabiegi operacyjne. W przebiegu reakcji ostrej fazy występują zmiany w stężeniu pewnych składników osocza, zwanych białkami ostrej fazy. Głównym zadaniem białek ostrej fazy jest przywrócenie homeostazy ustroju czyli równowagi wewnątrzustrojowej. Szczególne znaczenie ma tutaj białko C-reaktywne, które ze względu na swoje właściwości dynamicznego reagowania, jest jednym z najlepszych niespecyficznych biochemicznych markerów wielu stanów patologicznych. Jego ilościowe wielokrotne oznaczanie, w powiązaniu z innymi badaniami klinicznymi jest przydatne w rozpoznawaniu, różnicowaniu i ocenie skuteczności leczenia oraz w rokowaniu co do dalszego przebiegu choroby.
     
     
      Okazało się również, że poziom CRP jest bezpośrednio związany z ryzykiem rozwoju zawału serca, ponieważ jest jednym z prozakrzepowych markerów stanu zapalnego, do których zaliczmy również fibrynogen i interleukinę-6. Odkryto, że wzrost jego stężenia koreluje dodatnio ze wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru mózgu, a obniżenie poziomu tego białka było związane ze zmniejszeniem ryzyka zawału czy udaru mózgu.
     Lekarze podkreślają jednak, że na razie nie ma powszechnie uznanych poziomów referencyjnych CRP, dla których można byłoby uznać, że ryzyko zawału jest minimalne. Podobnie nie ma wciąż przetestowanych metod “leczenia” poziomu CRP, to jest takiego oddziaływania na mechanizmy fizjologiczne zapalenia, aby przez oddziaływanie na nie przy pomocy właściwego zestawu leków uzyskać pewne obniżenie ryzyka zawału.
     
     Normy CRP:
     
     Mężczyźni do 5,8 mg/l
     
     Kobiety do 4,0 mg/l

lek. med. Ewa Pakuła