Portal Medycyna Grabieniec, ��d�, Grabieniec 13
Twoja wyszukiwarka

Jesteďż˝ 11060594
odwiedzaj�cym

środa 25 listopada 2015

PORADNIK MEDYCZNY > Układ moczowo-płciowy

Zapalenie pęcherza moczowego

Zaczyna się nagle, bólem w dole brzucha i częstym oddawaniem moczu. Czasem może pojawić się krew. Temperatura ciała jest zwykle prawidłowa lub może pojawić się niewielki stan podgorączkowy. Zapalenie pęcherza zdecydowanie częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn. Jest to związane z tym, że cewka moczowa kobiety jest krótka, a jej ujście sąsiaduje bezpośrednio z drogami rodnymi i odbytem, które są pełne naturalnej flory bakteryjnej. Jeśli kobieta nie zachowuje podstawowych zasad higieny w toalecie to może dojść do wnikania drobnoustrojów do cewki moczowej. Kobiety muszą pamiętać, że zawsze w czasie mycia intymnych okolic obowiązuje kierunek od przodu do tyłu. Czasem przyczyną zapalenia pęcherza jest cewnikowanie pęcherza lub inne zabiegi urologiczne.
Za około 80 procent zakażeń pęcherza moczowego odpowiada bakteria Escherichia coli bytująca w jelicie grubym, w którym jest nieszkodliwa. Niebezpieczna staje się po wniknięciu do układu moczowego. Bakteria ta zaopatrzona jest w rzęski, którymi przywiera do nabłonka dróg moczowych i może dzięki temu tam przetrwać. Bakterie częściej atakują osoby przeziębione. Czasem można zarazić się Escherichią w czasie pływania w brudnym basenie czy zanieczyszczonej rzece. Dlatego zawsze po takiej kąpieli trzeba dokładnie umyć się pod prysznicem. Podatność na zapalenie pęcherza wzrasta u kobiet po menopauzie. Jest to związane z obniżeniem się pęcherza i skróceniem cewki moczowej.
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego należy zacząć od razu. Odkażające herbatki ziołowe i tabletki mogą dać ulgę, ale jeśli dolegliwości przedłużają się, należy zgłosić się do lekarza. Z reguły zapisane leki należy brać przez 10 dni, choć objawy ustępują już po 2-3 dniach kuracji. Ważne jest, aby stosowany lek zupełnie wyjałowił mocz z bakterii. Inaczej choroba może się powtórzyć. Po przeprowadzonej kuracji należy jeszcze dla pewności wykonać badanie ogólne moczu. Aby w przyszłości uniknąć nawrotu choroby należy bardziej o siebie dbać. Ubierać się ciepło nie zapominając o ciepłej bieliźnie w chłodne dni, nie siadać na gołej ziemi i pić około 2 litrów płynu na dobę. Woda przepłukuje drogi moczowe zmniejszając możliwość zakażenia. Należy również regularnie odwiedzać ginekologa. Nie wyleczone stany zapalne jajników czy macicy mogą również sprzyjać przenoszeniu zakażenia na drogi moczowe.

lek. med. Ewa Pakuła