Przygotowanie do badań

1
Przygotowanie do pobrania krwi do badań laboratoryjnych
Na pobranie próbki krwi do badań laboratoryjnych należy zgłosić się na czczo. Można jedynie zażyć niezbędne leki popijając je niewielką ilością wody. 
2
Przygotowanie do pobrania moczu na badanie ogólne lub posiew
Mocz do badania pobierany jest rano zaraz po obudzeniu. Przed oddaniem moczu należy umyć okolicę cewki moczowej wodą i mydłem i wytrzeć do sucha. Następnie pierwszą porcję moczu oddajemy do miski sedesowej, ponieważ zawiera ona bakterie kolonizujące ujście cewki moczowej. Z kolejnej porcji moczu pobieramy próbkę do pojemnika dedykowanego do badania moczu. W przypadku posiewu moczu, pojemnik musi być jałowy. Zazwyczaj wystarcza wypełnić pojemnik w ilości ½ do 2/3 jego pojemności. Po pobraniu mocz należy dostarczyć do laboratorium lub punktu pobrań w ciągu 2 godzin. 
3
Przygotowanie do pobrania krwi na badanie hemoglobiny glikowanej HbA1C
Jest to badanie laboratoryjne, do którego nie jest konieczny wymóg bycia czczo, ponieważ wynik tego badania informuje o stopniu wyrównania cukrzycy w ostatnich 3 miesiącach, a więc odnosi się do przeszłości. Oczywiście, jeśli badanie HbA1C jest zlecone wraz z innymi badaniami z krwi, wówczas wymóg bycia na czczo staje się konieczny.
4
Przygotowanie do krzywej cukrowej (glikemicznej) tzw. doustnego testu obciążenia glukozą
Badanie zalecane jest w przypadku, gdy poziom cukru we krwi na czczo jest w normie lub przekracza górny zakres normy, ale nie osiąga jeszcze warto pozwalających rozpoznać cukrzycę. Do testu tego należy wykupić w aptece glukozę w ilości 75 g, którą zapisuje na receptę lekarz zlecający badanie krzywej cukrowej.

Na badanie należy zgłosić się rano, koniecznie na czczo z wykupioną glukozą. Badania trwa nieco ponad 2 godziny i wymaga spędzenia tego czasu w poradni. Wykluczone jest wychodzenie z poradni w celu np. zakupów, spaceru itp. ponieważ związana z tym aktywność fizyczna (praca mięśni) zafałszuje wynik badania, obniżając go nadmiernie.

W celu uprzyjemnienia i skrócenia czasu oczekiwania na koniec badania warto wziąć ze sobą gazetę lub książkę do poczytania.

Samo badania polega na dwu- lub trzykrotnym (w zależności co zleci lekarz) pobraniu krwi i oznaczeniu w tych próbkach poziomu glukozy. Pierwsze pobranie jest na czczo, następnie pacjent dostaje do wypicia przygotowany przez pielęgniarkę roztwór wspomnianych 75 g glukozy w 300 ml wody i po 1 oraz po 2 godzinach od tego momentu wykonane jest dwukrotnie pobranie krwi. 
5
Przygotowanie do pobrania wymazu z gardła
Na 3 godziny przed wykonaniem wymazu z gardła należy powstrzymać się od jedzenia, pica, mycia zębów, używania płynu do płukania jamy ustnej, żucia gumy do żucia czy ssania tabletek.
6
Przygotowanie do ultrasonografii jamy brzusznej i układu moczowego
Jest metodą obrazowania narządów miąższowych opierającą się na zjawisku odbicia od tych narządów fali ultradźwiękowej, która jest generowana przez głowicę aparatu. Dzięki temu zjawisku możemy obrazować narządy w sposób nieinwazyjny, bez konieczności podawania kontrastu i bezpieczny zarówno dla osoby badanej, jak i badającej. Ultrasonografia jamy brzusznej obejmująca: wątrobę, pęcherzyk i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, przestrzeń zaotrzewnową i aortę jest obecnie jednym z podstawowych i szeroko dostępnych badań diagnostycznych. Badanie to najlepiej jest wykonywać w godzinach porannych, ponieważ wymaga zgłoszenia się na nie na czczo. W dniu badania nie należy nic jeść i nie pić, a także nie wolno palić papierosów i nie zażywać leków, oprócz tych, których stosowania nie wolno przerywać. W dniu poprzedzającym badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej należy powstrzymać się od spożywania produktów wzdymających (kapusta, groch, fasola, świeże pieczywo i napoje gazowane), które zwiększają ilość gazów jelitowych utrudniających lekarzowi ocenę narządów jamy brzusznej (gazy te mogą zniekształcić lub wręcz przesłonić badane narządy).

W celu zmniejszenia ilości gazów jelitowych zaleca się natomiast doustny preparat simetikonu lub esputikonu, które dostępne są w aptekach bez recepty. Simetikon przyjmuje się dzień przed badaniem w ilości 3 razy dziennie po 2 kapsułki i dodatkowo w dniu badania 2 kapsułki rano. Dimetikon natomiast zażywa się przez 2 dni przed badaniem w ilości 4 razy dziennie po 1 kapsułce.

Warto pamiętać, że zbyt późne wyznaczenie pory badania ultrasonograficznego może pogorszyć warunki wykonywania usg, ponieważ w przewodzie pokarmowym w ciągu dnia gromadzą się gazy związane z połykaniem powietrza przez chorego i fermentacją jelitową. Jeśli jednak nie ma innej możliwości i usg wyznaczone jest na godziny popołudniowe, to wskazane jest zażycie dodatkowych 2 kapsułek simetikonu lub esputikonu na 2 godziny przed umówioną godziną badania i powstrzymanie się od jedzenia na 3 godziny przed badaniem.

W przypadku usg narządu rodnego, pęcherza moczowego i prostaty należy dodatkowo przed badaniem wypić około 0,5 -1 litra niegazowanego płynu np. wody i na badanie zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym. 
7
Przygotowanie do gastrofiberoskopii
To badanie endoskopowe, czyli wziernikowe, górnej części przewodu pokarmowego obejmujące przełyk, żołądek i dwunastnicę za pomocą giętkiego aparatu nazywanego gastrofiberoskopem zaopatrzonego w oświetlenie i kamerę. Badanie to wyparło stosowane w przeszłości prześwietlenie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż umożliwia wzrokową ocenę błony śluzowej, a poza tym w czasie tego badania można pobrać pod kontrolą wzroku wycinki do badania histopatologicznego, jak również wykonywać zabiegi instrumentalne np. nacięcie brodawki Vatera w dwunastnicy czyli papillotomię. Najlepiej jest poddać się temu badaniu w godzinach porannych będąc na czczo. Jeśli jest ono zaplanowane na popołudnie, to można zjeść rano płynny posiłek, ale należy pamiętać, że przez 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia, aby treść pokarmowa nie przesłoniła błony śluzowej oglądanych narządów. Można jednak pić wodę niegazowaną w małych ilościach, kończąc picie na 2-3 godziny przed badaniem. 
8
Przygotowanie do kolonoskopii
Kolonoskopia jest to badanie endoskopowe jelita grubego za pomocą giętkiego kolonoskopu umożliwiające ocenę błony śluzowej jelita grubego, a także pobranie z niej wycinków do badania histopatologicznego i wykonanie drobnych zabiegów np. usunięcia polipów, jeśli zachodzi taka konieczność.

Przygotowanie przed kolonoskopią ma na celu całkowite oczyszczenie jelita grubego z mas kałowych, które przesłaniają błonę śluzową jelita. W tym celu na 2 dni przed badaniem należy pozostawać na diecie płynnej obejmującej czyste płyny np. sam rosół bez makaronu, inne wodniste zupy, galaretki owocowe, klarowne soki owocowe, wodę, kawę i herbatę z cukrem w ilości co najmniej 3 litrów dziennie. Należy unikać mleka i przetworów mlecznych, a także galaretki i soków koloru czerwonego i fioletowego, bo mogą one utrudniać ocenę błony śluzowej podczas badania. W przeddzień badania nie należy już nic jeść, tylko pić wodę niegazowaną. Tego dnia również w celu usunięcia mas kałowych z jelita grubego należy przyjąć odpowiednią dawkę leku przeczyszczającego według instrukcji udzielonej przez lekarza. Jeśli badanie jest wyznaczone po południu, to powstrzymujemy się od jedzenia do czasu badania, można jedynie pić wodę niegazowaną. Jeśli w czasie kolonoskopii pojawia się konieczność podania leków znieczulających, to wówczas przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu, dlatego na badanie to najlepiej jest zgłosić się z osobą towarzyszącą, która pomoże w powrocie do domu po badaniu.
9
Przygotowanie do badań radiologicznych kości i stawów
Do tych badań nie jest wymagane przygotowanie się.